ZIMNÍ NAFTA - FAKTA

27. 11. 2020

Každoročně dochází v mrazivém zimním období k nekonečným debatám na téma NAFTA. Jak to tedy doopravdy je a na co si dát pozor?

V první řadě je třeba si uvědomit, že existuje několik druhů nafty. Nafta letní (tzv. nafta třídy B), nafta přechodová (tzv. nafta třídy D) a nafta zimní (tzv. nafta třídy F). Již samotné označení dává tušit, že nafta distribuovaná v létě (na jaře či na podzim) je odlišná od té, která se prodává v zimě. Pokud chcete jako zákazník stoprocentně vědět jakou naftu tankujete, není nic jednoduššího než se zeptat obsluhy na čerpací stanici.

 

Jaké hodnoty jsou pro Vás jako zákazníka zásadní?

Je to hlavně tzv. filtrovatelnost, neboli CFPP – Cold Filter Plug Point… Neboli hraniční teplota, při které je nafta ještě schopná proniknout testovacím sítkem (s otvory 0,045mm) a tedy i palivovým filtrem vašeho vozu.

A dále tzv. Cloud Point – CP, nebo také Teplota zákalu, či Teplota vylučování parafínu. Je to tedy teplota při které se začínají zhlukovat první částice parafínu.

 

 

CFPP

CP

období prodeje

Zimní nafta (F)

-22⁰C

-8⁰C

16.11. – 28.2.

Přechodová (D)

-10⁰C

0

1.10. – 15.11. / 1.3. – 14.4.

Letní nafta (B)

0

0

15.4. – 30.9.

 

Co z toho plyne? A jak je to v reálném prostředí?

Jste sváteční jezdec a tankujete jednou za čtvrt roku? - Nafta kterou jste tankovali v létě, určitě není vhodná pro provoz v zimním období.

Neměníte pravidelně palivový filtr?

Tankujete-li tzv. „za dvě kila“? - Hodnotu CFPP totiž rapidně snižuje i přítomnost vody v nádrži. Při každém otevření víčka nádrže, vnikne do prostoru nádrže vzduch. Pravidelné ježdění na rezervu tedy znamená hodně vzduchu v nádrži. A vzduch jak známo obsahuje vlhkost... Ta poté v nádrži kondenzuje na vodu.

Naše doporučení:

Jezdíte-li málo hlídejte venkovní teploty a s úderem prvních chladných dní dotankujte plnou nádrž čerstvé nafty

Nepodceňujte servisní intervaly předepsané výrobcem vašeho vozu, především výměny palivového filtru

Tankujte, pokud možno, plnou nádrž

Nezapomeňte zkontrolovat i stav chladící kapaliny

Tankujte vždy u čerpacích stanic, které netají původ pohonných hmot a prochází pravidelně kontrolou ze strany České obchodní inspekce

 

Při dodržení těchto jednoduchých pravidel máte vyhráno. Naše čerpací stanice PETRONAL prochází pravidelnou kontrolou kvality nafty ze strany České obchodní inspekce a dle výsledků z laboratoří SGS Czech Republic je zjištěná hodnota CFPP naší zimní nafty -29⁰C… A to už je nějaká "kosa".

Mějte na cesty vždy plnou nádrž

S PETRONALEM vám auto nikdy žízní trpět nebude

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace

Working...